Legalizace v České Republice? Zvýšení limitu THC je nadohled

Ve středu 2.6.2021 proběhlo v poslanecké sněmovně třetí (a tedy poslední) čtení návrhu novely zákona o návykových látkách, po kterém novelu poslanci s valnou většinou při hlasování schválili. Co se ale přesně změní a čemu novela může pomoci?

legalizace

Zvýšení limitu THC z 0,3% na 1% 

Naprosto nejzásadnější změnou, kterou novela přinese je zvýšení zákonného limitu v technickém konopí ze současným 0,3% na 1%, jako je nastavený limit například v blízkém Švýcarsku. Zvýšení limitu pomůže především producentům technického konopí, kdy v současnosti o rozdílu mezi zemědělcem a kriminálníkem mohl rozhodnout jeden slunnější týden na konci podzimu a výsledné překročení limitu o zanedbatelné množství klidně i v řádu setin procent. 

Navýšení limitu se také pozitivně projeví v kvalitě produkovaného technického konopí. Díky vyššímu limitu THC mohou výsledné květy obsahovat např. i více CBD, tyto kanabinoidy od sebe v rostlině totiž nelze účinně oddělit a tak šlechtění rostlin pro jeden kanabinoid vede k navýšení hladiny i ostatních.

Při čtení novely svůj názor vyjádřil i poslanec Radek Holomčík (Piráti):

Dekriminalizace full spectrum olejů do 1%

Další zásadním změnou je nahlížení na tzv. full spectrum oleje, tedy oleje s obsahem celého spektra kanabinoidů, včetně již zmíněného THC. Byť takový olej obsahuje aktuálně jen stopové a legální množství THC do 0,3%, je jeho výroba je v ČR nezákonná. Dala by se totiž klasifikovat jako trestný čin podle § 283 - Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

Velmi podobně se pak v současnosti nahlíží i na nabádání k užití těchto olejů, zde by se totiž mohlo naopak jednat o § 287 - Šíření toxikomanie, což je hlavní důvod proč naše oleje musíme prodávat pouze jako sběratelské předměty, nebo pro další zpracování. (Každopádně co s nimi pak uděláte je již jenom na vás). Podle novely by se ponovu pak na tyto oleje již nenahlíželo jako na návykové látky, což by umožnilo mimo jiné i jejich výrobu na našem území.

Konec monopolu lékařského konopí 

Vyjma problematiky technického konopí řeší novela zákona i zásadní problém spojený s lékařským konopím v České Republice. Díky současným komplikovaným podmínkám na získání licence pro pěstování léčebného konopí vznikl na českém trhu monopol jediné firmy Elkoplast, která licenci vlastní a která tak může léčebné konopí na našem území vyrábět, prodávat a vyvážet. Ponovu by ale po prokázání a doložení správné výrobní praxe mělo být umožněno získat licenci i soukromým osobám, což by zvýšilo kompetitivnost trhu a mohlo se příznivě projevit na dostupnosti a ceně léčebného konopí v nadcházejích letech. 

Ještě není vyhráno 

Nyní se návrhem bude zabývat senát a při schválení jej ještě musí podepsat prezident. Pokud všechno půjde dobře, mohli bychom se zmiňovaných změn dočkat již začátkem roku 2022. Článek budeme nadále aktualizovat pro aktuální informace.